Vitorláshal (Pterophyllum scalare)
Gerinchúrosok (Chordata) |
|
Gerincesek (Vertebrata) |
|
Sugaras úszójúak (Actinopterygii) |
|
Csontos halak (Osteichthyes) |
|
Rend: |
Sügéralakúak (Perciformes) |
Faj: |
Pterophyllum scalare |
Pterophyllum scalare |
A vitorláshal (Pterophyllum scalare) a csontos halak (Osteichthyes) osztályába, a sügéralakúak (Perciformes) rendjébe és a Cichlidae családjába tartozó faj. rendkívül méltóságteljes a mozgása, emiatt gyakran nevezik az akváriumok királyának. Kedveli a növényekkel sűrűn beültetett akváriumokat, ahol lapított testük révén beleolvadnak a növényzetbe. Mozgásuk lassú, szeretnek egy helyben lebegni.
Természetes élőhelye Dél-Amerika, az Amazonas és mellékfolyói. Itt leginkább a csendes, vízbe nyúló gyökerekkel, gallyakkal tarkított folyószakaszokat lakja. A vadon élő változat zöldes-barna színű, testén sötét hosszanti keresztcsíkokkal. Bár rengeteg színváltozata létezik, a természetes forma a legkedveltebb.
Megjelenése
Testalkata nem éppen szokványos, oldalról erősen lapított. Testmérete 15-17 cm közötti. Tartására a közepes keménységű, neutrális(pH7),24-29 fok közötti vízértékek az optimálisak. A folyamatos, tervszerű tenyésztésnek köszönhetően igen sok szín-minta változata létezik (márvány, fekete, füstszínű, zebra, leopárd, silver, stb.).
Életmód
Nyugodt, kimért viselkedésű hal mely -már csak kifejlett mérete miatt sem- ajánlható 180-200 literesnél kisebb akváriumba. Élettartamuk akár 10 év is lehet, ezalatt tekintélyes méretűre nőnek. Testfelépítéséből adódóan nem kedveli a sűrű növényzetet, ezt a medence berendezésénél szem előtt kell tartani. Az akvárium hátsó felébe nyugodtan ültethetünk magasra növő, nagy levelű növényeket, dekorálhatjuk különféle gyökerekkel, fadarabokkal, de a feltétlenül biztosítsunk kellően tágas "úszóteret" halaink számra. Nem kedveli a túlzottan erős vízáramlást, ezért igyekezzünk úgy "finomhangolni" szűrőnket, hogy működése minél kevésbé zavarja kedvenceinket. Hasonló vízigényű, nagyobb testméretű halakkal problémamentesen együtt tartható megfelelő méretű társas medencében is. Társításnál szóba jöhetnek a nagyobb testű pontylazacok, páncélos harcsák, algázók, békés, hasonló testméretű dél-amerikai sügérek, A játékos, gyors úszású halak a kifejlett vitorláshalakat kifejezetten zavarják. Természetes élőhelyén gerinctelen állatokat fogyaszt, akváriumi körülmények között az élő eleség mellett - tubifex, vízibolha, grindál, szúnyoglárvák - elfogadja a műeleségeket is. Ritkán betegszenek meg, de ha diszkoszhalakkal tartjuk, megkaphatják a diszkoszokat tizedelő bakteriális betegségeket, mivel ezekre érzékenyek. A könnyen gondozható fajok közé sorolható, ezért kezdők számára is - amennyiben biztosítani tudják a megfelelő tartási feltételeket - nyugodtan ajánlható.
Szaporodás
A nemek pontos megkülönböztetése, még gyakorlott "akvarista szem" számára sem egyszerű feladat. Erre legideálisabb időpont maga az ívás. Ilyenkor könnyen megfigyelhető a nőstény tojócsöve, és a hím apró, kúphoz hasonló nemi szerve. A vitorláshal sok más sügérfajhoz hasonlóan pár választó. Az ivarérett, ívásra kész pár rendszerint kisajátítja magának az akvárium egyik felét, sarkát, ahol az ikrázásra kiszemelt helyet (nagyobb növény levele, lapos kő, vagy éppen az üvegfal) tisztogatják. Ilyenkor már ezt a területet erősen védik az akvárium többi lakójával, fajtársaikkal szemben. A nőstény körülbelül 3-400 ikrát rak, amit a hím megtermékenyít, majd felváltva őrzik őket. Az ívást követően az ivadék 2-2.5 nap múlva kell ki(az utódok a kikelés utáni néhány napban úszásképtelenek, szüleik védelmére vannak utalva, az üvegre vagy a növényre ragaszkodva csimpaszkodnak. Nagyon apró eleséggel nevelhetjük fel őket. Tenyésztésük szakértőknek való, bár tapasztaltabb akvaristák sikerrel járhatnak),és további 3-4 nap szükséges az elúszásához. Mivel viszonylag nagy méretűek, etetésük sem okoz különösebb fejfájást. Nagy lelkesedéssel vetik rá magukat a frissen keltett sórák lárvájára. Sajnos akváriumi körülmények között a vitorlás szülők ivadékgondozási ösztöne elég csekélynek mondható, ezért -amennyiben az ivadékot fel akarjuk nevelni- érdemes rögtön az ívást követően az ikrák mesterséges keltetéséhez-gondozáshoz folyamodni. Ellenkező esetben az ikra gyakran már másnapra "eltűnik", és ebben bizony maguk a szülők a ludasak.
Ez az impozáns megjelenésű, könnyen gondozható faj minden amazonasi medence dísze lehet.
R. Róbert pár személyes tapasztalata:
"a vitorlások kisebb pontylazacokkal, pl. neonhalakkal is együtt tarthatóak amennyiben növendék korukban kerültek az akváriumba (ahol már az egyéb lakók jelen voltak). Ilyenkor általában "bejön" az "együtt nőnek fel" verzió, és a pár hónap múltán már méretes vitorlások később sem bántják a kisebb társbérlőket. Persze néhány napos koplaltatás után, már nem garantálható a szájukon beférő halaink testi épsége. Az idősebb (pár éves) vitorlások sok esetben még a nagyobb méretű új jövevényeket sem kultiválják (könnyen megfigyelhető ez már akkor ,amikor belógatjuk az új halakat tartalmazó zacskót az akvárium vizébe: lecsapni készülő héjaként köröznek, a zacskó csipkedésével fejezik ki nemtetszésüket...)
Tapasztalataim alapján az életkoruk elérheti a 8-9 évet. Amennyiben szaporítani szeretnénk őket, érdemes az akváriumba betenni egy 10x30-as üveglapot 45 fokos szögben valamelyik oldalüveghez támasztva. A kivált pár előszeretettel ívik le az ily módon előkészített helyre. Nálam többször megesett már, hogy megfelelő hely hiányában az akvárium üvegére rakta le a nőstény az ikrákat....és onnan levadászni...inkább hagyjuk. Egy ismerősöm a diszkoszhalak szaporításánál bevált diszkoszkúpot használja ikráztatásra vitorlásai -és maga- nagy-nagy örömére. Amennyiben az üveglapos megoldás mellett teszitek le voksotokat, az ívást követően azt egy hasonló vízparaméterekkel bíró medencében érdemes keltetni, dettó 45 fokos szögben felállítva, mégpedig oly módon, hogy egy méretesebb porlasztókövet az üveglap aljához betéve -közepes porlasztásnál-a felfelé igyekvő légbuborékok "végigszaladjanak" az ikrán. Ha nem is helyettesíti a szülők legyezgetését, de a semminél azért több. Így elérhető a megfelelő vízáramlás, oxigén ellátás az ikrában fejlődő ivadékok számára. Érdemes a keltetőmedence vizéhez 10 literenként 1 csapott kávéskanálnyi jódmentes sót, és némi xantakridint adni. Az ivadék elúszásakor rögtön meg kell kezdeni a bőséges etetést, valamint nem árt egyből beüzemelni egy szivacsszűrőt is. Takarító személyzetnek mint szinte minden nevelő akváriumban pár kisebb méretű csigát javaslok. Amikor az ivadék elérte az elevenszülők porontyainak méretét, át lehet térni a tubifex pép etetésére. Elég falánk kis jószágok, de napi 4-5x etetés mellett nagyon gyorsan fejlődnek."
Vörös neonhal (Paracheirodon axelrod)
Állatok (Animalia) |
|
Gerinchúrosok (Chordata) |
|
Gerincesek (Vertebrata) |
|
Csontos halak (Osteichthyes) |
|
Sugarasúszójú halak (Actinopterygii) |
|
Rend: |
Pontylazacalakúak (Characiformes) |
Pontylazacfélék (Characidae) |
|
Nem: |
|
Faj: |
Paracheirodon axelrodi |
Paracheirodon axelrodi |
|
Cheirodon axelrodi, Hyphessobrycon cardinalis |
A vörös neonhal (Paracheirodon axelrodi) a pontylazacfélék (Characidae) családjába és a pontylazac alakúak rendjébe tartozó hal. Latin nevét Herbert R. Axelrod ichtiológusról kapta. A közeli rokon neonhal (Paracheirodon innesi), mellyel a fajt gyakran összekeverik Rá is jellemző a Paracheirodon fajok feltűnő irizáló kék csíkja, mely oldalt kettéosztja testét, melynek a csík alatti része erős vörös színű. Megjelenése nagyon hasonló közeli rokonához, a neonhalhoz, vele gyakran össze is keverik. Ez utóbbi vörös csíkja viszont csak test függőleges felezővonaláig tart.
Előfordulása
Dél-Amerika rendkívül lágy, savas kémhatású "teaszínű" vizeiben -a Rio Negro folyó felső szakaszán, az Orinoco folyóban, illetve ezek mellékágaiban- található meg ez a neonhalhoz (Paracheirodon innesi) testfelépítésben hasonló pontylazac. Megjelenése
A kifejlett állatok esetében a testhossz eléri a 4.5-5 cm-t. A nőstények testalkata valamivel zömökebb, hasvonaluk kerek, míg a hímek lényegesen karcsúbbak.
A fajnak számos színváltozata létezik. A Rio Negro vízgyűjtő rendszerében létezik egy „arany" és egy „ezüst" változat, melynek hosszanti csíkja kevésbé kék. A normál, Rio Negro a kék csík a zsírúszó vonalában ér véget, míg az Orinoco fenotípusnál a zsírúszó mögött.
A vörös neonhal és rokonai jellegzetes irizáló színezete fizikai szín, melyet a bőralja iridocitáiban (irizáló színsejtjeiben) termelődő guaninkristályokról visszavert fény okoz. A kék szín árnyalata a megfigyelés szögétől függ, az aljzat felől sötétebb, indigószerű, felülről nézve sokkal zöldesebb kéknek tűnik.
Életmód
Származási helyéből következik, hogy kedveli az igen lágy, savas tartományba eső kémhatású 25-26 fok közötti vizet. Mivel anyagcseréje közben relatíve keveset ürít, emellett jól tolerálja a melegebb 28-30 fokos víz hőmérsékletet, gyakran felbukkanó "lakó" diszkoszos medencékben is. Bár a neonhalhoz képest magasabb igényeket támaszt gondozójával szemben, egy 80-100 liter körüli, dúsan növényesített tőzeges vizű medencében már tartható egy kisebb csapat belőle (10-12 egyed). Mivel valódi rajhal, biztonságérzete és egészsége érdekében 6 vagy több egyedet tartsunk együtt. Közeli rokonaikkal, a neonhalakkal is egy rajban úsznak, tehát ha a két fajból összesen legalább hat példányunk van, az is elegendő. Az erősebb vízáramlás elősegíti a rajviselkedést. Minél több egyed van az akváriumban (természetesen figyelembe véve a térfogat és a szűrés hatékonysága által állított korlátokat), annál jobb, és a nagyobb rajok sokkal szebben is mutatnak.
Sokféle eleséget elfogadnak, de a tenyésztéshez szükséges kondicionálásnál élő eleséget (például Cyclops, tubifex) ajánlott adni nekik.
Táplálékuk kiválasztásánál vegyük figyelembe, hogy kis száj-torok mérettel rendelkeznek. Szívesen fogyasztják az apró alsóbb rendű rákokat (daphnia, cyclops), a tubifex-et, muslincát, fagyasztott artemiat, kisebb szúnyog lárvákat, de alkalmanként -heti 1-2 alkalommal- a jó minőségű műeleséget sem vetik meg (Sera, Tetra, Ocean Nutrion, JBL).Kisméretű halak lévén túl sok táplálékot nem képesek egyszerre megemészteni(az elfogyasztott táplálék nagy része ilyenkor emésztetlenül távozik a bélcsatornából, a "bent rekedt" pangó maradékok a bélostorosok elszaporodásához vezethetnek),ezért jobb ha naponta 2 alkalommal etetjük őket kisebb mennyiségű élelemmel (heti 1 koplaló nap mindenféleképpen szükséges).Viselkedésük alapján a "légynek sem árt" kategóriába sorolhatók. Nyugodt szívvel tudom őket ajánlani kis testű pontylazacok, törpesügérek mellé társas -biotóp- akváriumba.
Szaporodás
Élőhelyükön, az esőerdő lombja által teljesen leárnyékolt folyókban folyásiránnyal szemben úsznak. Ezeket a területeket gyakorlatilag nem éri napsütés. Itt a halak nagy csoportokban ívnak.
Az akváriumban egyetlen párt is kondicionálhatunk az ívatásra, de a tenyészakvárium vízkémiáján kívül (mely az eredeti élőhelyével kell, hogy egyezzen) az erős árnyékolás is fontos. Ha a halak készen állnak a párzásra, a hím, mely a két hal közül a karcsúbb, a nőstényt a finomlevelű növények közé hajtja. Ez utóbbi teltebb hasa ekkor már egyértelműen kell, hogy jelezze az érett ikrák jelenlétét az ivarutakban. Ha a nőstény készen áll, hagyja, hogy a hím mellette ússzon, és együtt kiengedik az ikrákat és a tejet.
A vízkémiai paramétereken kívül a szaporodást a frissen lerakott és megtermékenyített ikrák fényérzékenysége is megnehezíti. Ha fény éri őket, elpusztulnak. Tehát ívás után a halakat el kell távolítani, és a medencét elsötétíteni, így biztosítva az ikráknak a fejlődéshez szükséges környezetet.
Ha a peték megtermékenyültek, és sötét környezetben fejlődnek, az ivadékok körülbelül három nap múlva kelnek ki 28 °C-on. A szabadon úszó kis halak még legalább 7 napig fényérzékenyek, ezután fokozatosan hozzá kell őket szoktatni az erősebb megvilágításhoz. Ez idő alatt körülbelül 4 mm-esek, és infuzóriummal vagy folyékony ivadéktáppal etethetők. 7-14 napos korukban áttérhetünk a naupliusra és az összezúzott vízibolhára. A növekedés visszafogott ütemben folytatódik, a halak csupán 8-12 hetes korukra fejlesztik ki felnőttkori színezetüket.
Sziámi harcoshal (Betta splendens)
Gerinchúrosok (Chordata) |
|
Gerincesek (Vertebrata) |
|
Csontos halak (Osteichthyes) |
|
Sugarasúszójú halak (Actinopterygii) |
|
Rend: |
Sügéralakúak (Perciformes) |
Gurámifélék (Osphronemidae) |
|
Nem: |
|
Faj: |
Betta splendens |
Betta splendens |
A sziámi harcoshal (Betta splendens) a csontos halak (Osteichthyes) osztályába, a sügéralakúak (Perciformes) rendjébe és a gurámifélék (Osphronemidae) családjába tartozó faj.
Előfordulása
Eredeti, természetes (azaz nem túltenyésztett) formájában már nagyon ritkán lehet találkozni Betta Splendensszel. Ezek sokkal kevésbé agresszívak, mint a válogatott, tenyésztett példányok, de a hímek elszántan védik a választott területüket.
Őshazája Malájföld, Thaiföld (Sziám) és Szingapúr. Első európai importálása 1892, Franciaország. A vad formát és színezetet mára már kiszorította az ezernyi úszóformájú és színű fátyolúszós betta. Bár az úgynevezett plakat (short fin - rövid úszó) betták újra fénykorukat élik a nemzetközi betta kiállításokon, de az eredeti színt elhagyták. Szóval érdemes még beszélni egy keveset az eredeti bettáról. A betták akváriumi tartása, a halviadalokkal kezdődött. Fogadásokat kötöttek a halak győzelmére. Ez adott értelmet, a tenyésztésnek. A halak tulajdonosai próbáltak minél szívósabb, agresszívabb halakat kitenyészteni. Későbbiek folytán a kambodzsai tenyésztők, pusztán már csak szépségük miatt tenyésztették ki a fátyolúszós bettákat. Ezek a halak már alkalmatlanok voltak a halviadalokra. Megnyúlt úszósugaraik és fátyolszerű úszóhártyájuk lassították úszásukat. Valamint a szortírozott vonaltenyésztés mellékhatásaként csökkent a halak agressziója.
Eljutottunk tehát az „akváriumi" bettákhoz. Innentől kezdve külön könyvet lehetne írni a betta kultúráról, de a főbb pontokat megjegyezném:
- 1960, India, az első duplafarkú betta (doubletail DT)
- 1960-as évek, Németország, Dr. Eduard Schmidt-Focke kitenyésztette a deltaúszós bettát
- 1967, USA, az IBC (International Betta Congres) alapítása
- 1980, USA, Peter Goettner és Paris Jones, az első szuperdelta betta
- 1984, Franciaország, Guy Delaval továbbtenyésztette a szuperdeltákat és 1987-ben kitenyésztette az első félhold úszójú bettát (halfmoon HM). 1984-1993 az az időszak, amikor is a kor legnagyobb tenyésztői nemzetközileg összefogtak és stabilizálták a HM betták génállományát.
- 1997, Indonézia, Ahmad Yusuf, megjelentek a koronás betták
Azonban itt még nem állt meg a tenyésztők tudománya, azóta keresztezték az egyes úszóformákat, a halfmoon bettából tenyésztettek overhalfmoont ( az alsó és felső úszósugarak között több mint 1800 van. És a tenyésztési munkáknak még közel sincs vége....
Az egyik legkedveltebb édesvízi akváriumi hal.
Megjelenése
Karcsú teste 7 cm-re nő meg átlagosan, és kis akváriumban is jól érzi magár. A hímek páratlan úszói (hát-, farok alatti és farkúszói) nagyobb felületűek, sugaraik hosszabbak a nőstényekénél, vitorlaszerűen megnagyobbodtak. A nőstény úszói rövidebbek, színezetük kevésbé élénk. Az ívási időszakon kívül testükön többnyire sötét, hosszanti sávok láthatók. A hímek szebbnél-szebb színváltozatait tenyésztették ki, a rózsaszíntől a piroson és a gesztenyebarnán át egészen a kékig.
Amikor egy gyönyörű hím agresszív magamutogatása során kifeszíti fátyolos úszóit, akkor azok egyetlen kört alkotnak. A nőstényeknek mindig jóval rövidebbek az úszói. Így könnyen meg lehet különböztetni a halak nemét is.
Színeik és úszóik alakulása nagyon különböző, mivel a legtöbb akváriumi példányt évek óta szelektív módon tenyésztik fogságban. A hímek harciasak, ezért csak egyet szabad a medencében tartani
A labirintkopoltyú
A betta eredeti élőhelyei rossz oxigén ellátottságú, mocsaras, lápos, könnyen felmelegedő, sekély vizek. Ilyen vizekben az egyszerű kopoltyúlégzés kevésnek bizonyult, ezért fejlődött ki a labirintszervük. Ez némileg a kopoltyúik rovására is történt, a betták kopoltyúja ugyanis csökevényesnek nevezhető a kopoltyúlégzést végző halaké mellett. Ezért nem szabad a bettákat tartásuk során megakadályozni abban, hogy a vízfelszínre tudjanak jönni levegőért. A labirintszerv segítségével képesek légköri levegőből felvenni az oxigént. Itt viszont megemlíteném, hogy ha a betták vizét fűtjük, és az több fokkal is melegebb, mint a levegő, akkor mindenképpen használjunk üvegtetőt, hogy a vízfelszín feletti levegő is át tudjon melegedni. Ha a betta hideg levegőből lélegez, az könnyen betegséghez vezethet. „A labirintszerv tulajdonképpen nem más, mint a kopoltyúívek felső részében, a garatcsont felett kanyargó, kiszélesedett csontlemez rendszer, melynek felületét vérerekkel gazdagon átszőtt nyálkahártya borít." ( Horn Péter) Szállításkor figyeljünk arra, hogy a betták zacskóját soha se szabad oxigénnel felfújni.
Életmód
Eredeti élőhelyén sekély mocsaras álló vizekben él. Az evolúció során alkalmazkodott ezen tavak, esetlegesen rizsföldek oxigénhiányos vizéhez. Kialakult az úgynevezett labirint szerve, mely lehetővé teszi, hogy a vízfelszínre jőve levegőt lélegezzen be. Akvarista szemmel nézve, ez annyit jelent, hogy nem kell külön légpumpás oxigénpótlásról gondoskodnunk.
Vízparaméterekkel szemben nincsenek nagy igényei:
pH: 7 (semleges)
keménység: 10-18nk0 (közepesen kemény)
hőmérséklet: 250C, de lehet alatta is pár fokkal. Ha túl meleg vízben tartjuk, az a hal élettartamának rovására mehet.
Hely igénye nem túl nagy, literben nézve ez lehet nyugodtan pár liter is, ha nem akarunk más halat mellé. Nem értek egyet, a minimális 30-40-50literekkel. A 20liternél nagyobb akváriumokban tapasztalatom szerint már szűrést kell alkalmazni, az azonban többnyire erős vízmozgással jár. Tudni illik, hogy a betta hosszú úszói miatt nem igazán jó úszó, nem is szereti az erős vízáramlást. Olyankor megkeresi az akvárium azon pontjait, ahol az áramlás megtörik és többnyire el se mozdul onnan. Ezzel szemben viszont a kis akváriumokban, szűrés nélkül, heti teljes vagy részleges vízcserével, megfelelő hőmérsékleten a halunk jól fogja érezni magát.
A sziámi harcoshalak szája felfelé forduló, így a felszínen lebegő táplálékot tudják magukhoz venni. Természetes élőhelyükön a szúnyoglárvákat, és a vízbe hulló rovarokat is szívesen fogyasztják. Tápláléka inkább élő eleségből (tubifex, szúnyoglárva), mintsem száraz tápból álljon össze.
Szaporodás
A betták nem hosszú életű halak, legfeljebb 2 évig élnek, szaporodásra 6 és 12 hónapos koruk körül a legalkalmasabbak.
A nőstény úgy jelzi hajlandóságát a párzásra, hogy teste megduzzad, és függőleges csíkozottságot mutat. Ha érdeklődik a hím iránt, engedjük be hozzá.
A hím belekezd a habfészek építésébe, és legfeljebb 2-5 napon belül sor kerül az ívásra. Amikor a nőstény közeledik, kifeszített úszókkal hevesen ráveti magát. Ha a nőstény kész a párzásra, a fejét lefele tartva közeledik a fészekhez. A hím ekkor körülöleli, a nőstény kiengedi magából az ikrákat, s a hím azonnal megtermékenyíti azokat. A nőstény teljesen kábult, mialatt a hím összeszedi az ikrákat.
A labirintkopoltyús halak közül egyedül a betták ikrái nehezebbek a víznél, ezért azonnal lesüllyednek. A hím serényen felszedegeti és visszaköpi őket a habfészekbe. A párzás után halásszuk ki az anyát, mert a hím halálosan megverheti. A kicsik 20-30 óra múlva kelnek ki. A hímet 3-4 napig hagyjuk az ikrákkal, kikelteti őket, vigyáz rájuk, aztán őt is távolítsuk el. Az ivadékok nagyon aprók, lassan fejlődnek, érzékenyek a megfázásra. Első eleségként főtt tojássárgája vagy infuzória adható nekik, később sóféreglárvákkal kell etetni. 30 hetes koruk körül kezdenek el színesedni. Amint megállapítjuk az ivarokat, különítsük el a fiatal hímeket.
Betegségei
Betegség helye |
Tünetek |
Ok |
Megelőzés |
Szemek |
Homályos, szürkés, duzzadt |
|
Friss, tiszta víz |
Fej |
Étvágytalanság, úszási zavarok, sérülések a fejen |
|
Friss, tiszta víz |
Test |
Sápadt színek, lemerül az akvárium aljára |
Hideg, stressz, vitaminhiány |
Megfelelő táplálás, állandó hőfok az akváriumban |
Piros foltok, nyílt sebek |
Bakteriális fertőzés |
Friss, tiszta, picit sósabb víz |
|
Fehér, vattaszerű foltok a testen |
Gombás fertőzés |
Nagyon tiszta víz, sűrű vízcsere |
|
Piros csíkok az úszótöveknél |
Bakteriális fertőzés |
Friss, tiszta víz, jó minőségű éle eleség |
|
Lesoványodás, közömbösség, zihált légzés, daganatok a pikkelyek alatt |
Parazitás fertőzés |
Jó minőségű élő eleség |
|
Fehér pöttyök, vakarózás |
Darakór |
Friss víz, stressz mentes tartás |
|
A testen, fehéres fonalszerű férgek, vakarózás, zihált légzés, nyálkás réteg a testen és a kopoltyún, vörösödő felületek a testen |
Parazitás fertőzés, haltetű |
Friss, tiszta víz, jó minőségű élő eleség |
|
Kopoltyúk |
Felduzzadt kopoltyú, zihálás, tétlenség |
|
Friss, tiszta víz |
Úszók |
Lyukak vágások, rojtosodás az úszókon |
Úszó rothadás |
Élesebb felületeket kivenni az akváriumból. |
Egyéb |
Nehezen tud lemerülni, vagy feljönni levegőért |
Úszóhólyag probléma |
Kevesebbet kell etetni |
Algaevő harcsa (Ancistrus temminckii)
Tömören |
|
Tudományos név |
Ancistrus temminckii |
Magyar név |
Algaevő harcsa |
Csoport |
|
Származás |
A Téfé folyó medencéje (Brazília). |
Testhossz |
13 cm |
Természetes élőhely |
Gyors folyású folyók. |
Viselkedés |
Békés, a vízfenék közelében úszik |
Táplálkozás |
Mindenevő, de bőséges rostos növényi eledelre feltétlenül szüksége van |
Szaporítás |
Könnyű |
Medence |
Minimum 90 literes |
Halnépesség |
90 literre 1 pár |
Dekoráció |
Növények, sok rejtekhelyeket kínáló gyökerek. |
Hőmérséklet |
23-27 °C |
pH |
6,5- 7,2 |
Keménység |
2,8-11,2NK° |
A harcsák általában nagyon szívós és könnyen tartható halak, ezért is népszerűek az akvaristák köreiben. A legkedveltebb harcsák közé tartoznak a különböző corydoras-ok, valamint a mindenki által kedvelt algaevő harcsák.
Előfordulása
Természetes élőhelye Brazília, a Téfé folyó medencéje.
Megjelenés
A legtöbb haltól eltérően, a harcsáknak nincsenek pikkelyeik, hanem egyes fajok testét egymásra boruló csontlemezekből álló páncél fedi, míg más fajoknak a bőrén egyáltalán nincsen semmilyen külső védőtakaró. (Ezeket csupasz harcsáknak nevezik, a magyar szakirodalomban pedig tollasbajszú harcsáknak hívják őket)
Életmód
Igazi vízfenéken élő hal, egész nap odalent rejtőzik, s csak éjjel mozgékonyabb, amikor már a lámpa sem ég. „Szívószája" van és sok foga - ezekkel le tudja reszelni az akvárium dekorációiról az algákat. Egyébként elfogadja a fagyasztott eleséget is. Jól bírja a közösséget, és ha van elég kanyargó gyökér az akváriumban, melyek búvóhelyeket biztosítanak a számára, nagyon sok fajjal együtt tud élni.
Táplálkozási szokásaik is a növényevőtől a ragadozóig változhatnak. Mivel a legtöbb harcsa éjszakai állat és éjjel aktív, ezért célszerű őket az esti órákban etetni. Általában elmondható, hogy a harcsák békés halak, de a természet ellátta őket megfelelő védelemmel: sok harcsának éles tüskéi vannak, amelyek olykor mérgezőek is lehetnek, megint mások elektromos áramot termelnek és azzal riasztják el támadóikat. Számos harcsának az akvárium oxigéntartalmával szemben sincs különösebb igénye, mert nemcsak a kopoltyújukon keresztül képesek oxigént felvenni, hanem a bélrendszerük segítségével a légköri levegőből is. A legtöbb harcsának bajsza van, amivel a környezetüket érzékelik és élelem után kutatnak. Testük mérete, formájuk és mintázatuk nagyon változatos. Egyes harcsák képesek hangokat kiadni, amit az úszóhólyagjuk segítségével felerősítenek. Általában véve elmondható, hogy akváriumukban érdemes aprószemű, éles szemcséktől mentes aljzatot használni, hogy ne sértsék fel a hasi részüket és a bajszukat.
Szaporodás
A hím könnyen megkülönböztethető a nősténytől, mert tüskés bőrkinövése van a pofája alatt.
Közös akváriumban is gyakran szaporodik. Az ikrákat, melyek narancssárga színűek, rejtett helyekre ragasztgatják - pl. egy odú „mennyezetére" -, és ezekre a hím vigyáz. Egy hét múlva az ikrák kikelnek, s néhány nappal később elhagyják rejtekhelyüket. Ekkor már ugyanúgy táplálkoznak, mint a felnőttek.
Zöld díszcsík (Botia modesta)
Tömören |
|
Tudományos név |
Botia modesta |
Magyar név |
Zöld díszcsík |
Család |
Cobitidae |
Származás |
Malajzia, Thaiföld és Vietnam folyói |
Testhossz |
10 cm |
Viselkedés |
Félénk és elrejtőzik |
Az egyszínű, kékesszürke csík teste fénytelen, fakó pikkelyei kicsinysége miatt. Ettől élesen elütnek élénk színű úszói. Szeme előtt kimerevíthető tüskéje, szája körül négy pár bajuszszála van.
ELTERJEDÉS:
Malajzia, Thaiföld és Vietnam folyói.
MEGJEGYZÉS:
A többi csíkféléhez hasonlóan, ez a faj is félénk és elrejtőzik napközben; élő férgekkel elő lehet csalogatni. Csattogó hangot hallat.
Tarka páncélosharcsa (Hoplosternum thoracatum)
Tömören |
|
Tudományos neve: |
Hoplosternum thoracatum |
Magyar neve: |
Tarka páncélosharcsa |
Család: |
|
Eredet: |
Dél-Amerika |
Méret: |
Kb. 15-18 cm |
Összeférhetőség: |
Békés |
Élettartam: |
Sokáig élnek |
Akvárium szint: |
Alsó zóna |
Min. akvárium méret: |
100 L |
Táplálék: |
Mindenevő |
Tartás: |
Könnyű |
Tenyésztés: |
Könnyű |
Hőmérséklet: |
20-22 °C |
pH: |
6.5 - 7.5 |
Vízkeménység: |
4-15 NK° (dH) |
A tarka páncélosharcsa teste bunkószerű, kissé zömök, a hátúszó kezdetétől egészen a farokúszó kezdetéig szinte egyforma magasságú. A fej széles és lapos. A két pár bajuszszál közül az egyik a hasúszókon is túlér. Úszóképlete:DI/8, AI/6-8.
A pajzsok száma fent 25-26, lent 23-24. Testhossz 20cm körül, de hitelesített adat az eltérő tartási körülmények miatt nem áll rendelkezésre.
Egyéb megnevezései:
Callichthys thoracatus, Callichthys longifilis, Callichthys personatus, Callichthys exaratus, Hoplosternum thorae, Hoplosternum longifilis, Hoplosternum magdalenea.
Kinézet:
Alapszínük barnás, amelyen elszórtan apró sötét foltok helyezkednek el.
Élőhely:
Dél-Amerika, Brazília, Venezuela, Trinidad, Paraguay.
Tartás:
Békések, társas tartásra kiválóan alkalmas. Méretükből adódóan nagy medencében tartsuk őket. Szeretika a dús növényzetű, rejtekhelyekkel teli medencéket. Szeretik, ha a medence le van fedve úszónövényekkel. Hőmérsékletet tekintve 20-20 °C-on érzik jól magukat.
Előnyben részesítik az élőeleséget (pl.: tubifex, vörös szúnyoglárva).
Szaporodás:
Habfészket készítenek, amelynek mérete kb. 20x10 cm. Íváskor a hímeknek meghosszabbodik az ivarszemölcsük. 200-600 ikrát tesznek le. Az ikrák nagyok és kb 4-5 nap alatt kelnek ki. Ívást követően célszerű a szülőket eltávolítani a tenyészmedencéből. 1,5 - 2 éves kortól ivarérettek.
Törpe üveglazac (Prionobrama filigera)
Tömören |
|
Tudományos neve: |
Prionobrama filigera |
Magyar neve: |
Törpe üveglazac |
Csoport: |
|
Eredet: |
Madeire folyó (Brazília) |
Méret: |
6 cm |
Természetes élőhely |
Gyenge sodrású vizek. |
Viselkedés |
Társas és félénk. A vízfelszín alatt úszik |
Táplálkozás |
Mindenevő, kedveli a kis legyeket (drosophilia) |
Szaporítás |
Elég könnyű. |
Medence |
Minimum 120 literes |
Halnépesség |
120 literre 10-12 hal |
Dekoráció |
Növények és kövek |
Hőmérséklet |
22-28°C |
pH |
7-7,6. |
Keménység |
6,7-11 NK° |
A szakirodalom már 1931-ben említi az elsõ üveglazac Európába érkezését. Ez a 4 cm-re megnövõ igen szép csapathal a délről Manaus alatt az Amazonasba ömlő Rio Madeirában és mellékfolyóiban honos. Elterjedése szélesebb körben, és eredményes tenyésztése a 70-es évek végére tehető.
Egyéb megnevezései:
eng: Glass Bloodfin Tetra
Kinézet:
Az áramvonalas kis hal nagyon hasonlít a pirosszárnyú pontylazachoz. Áttetsző, kékesszürke színű. A hímek has-úszója és széles alapon nyugvó farok alatti úszójának elülső sugarai hosszúak. A hím farokúszója sötétvörös, míg a nősténynek csak egy vöröses terület van a farokúszója tövén.
Élőhely:
Brazília, Amazonas-medence, a Madeira folyó vízgyűjtője.
Tartás:
A törpe üveglazac békés természetű és szívesen él közös medencében más pontylazacokkal, de a békés természetű bölcsőszájú halakkal is. Rendszerint a víz felszíne közelében tartózkodik a szűrő által keltett vízáramlásban. Hogy törpe üveglazacaink biztonságban érezzék magukat, telepítsünk olyan, gyorsan növekvő növényeket az akváriumba, melyek a vízfelszínen lebegnek. pl. szögletes vízipáfrány (Ceratopteris cortuna).
Szaporodás:
Szaporítás idején a szülőket egy 60 literes akváriumba különítsük el, melybe előzőleg jávai mohát (Vesicularia dubyana) és lebegő vízipáfrányokat helyeztünk el. A hím először körözni kezd a nőstény körül, majd szembekerül vele, és amikor a nőstény kibocsátja az ikrákat, azonnal meg is termékenyíti azokat. Az utódok egy nap múlva kikelnek és 4 nap múlva úszni kezdenek. Ekkor már sóféreglárvával el lehet kezdeni az etetést.
Melanotaenia praecox (Törpe szivárványhal)
Tömören |
|
Tudományos név : |
Melanotaenia praecox |
Magyar név: |
Törpe szivárványhal |
Csoport: |
|
Származás: |
A Mamberamo folyó (Irian Jaya: Új-Guinea szigete). |
Testhossz: |
5 cm |
Természetes élőhely: |
Gyors folyású, tiszta vizek |
Viselkedés: |
Társas, rajokban él
A honlap ára
Honlapkészítés ingyen: Ez a weblapszerkesztő alkalmas ingyen weboldal, ingyen honlap készítés...
Weblap látogatottság számláló:
Mai: 5 Tegnapi: 4 Heti: 9 Havi: 157 Össz.: 92 676 Látogatottság növelés AMATŐR AKVARISZTIKA - © 2008 - 2025 - arijozsef.hupont.hu Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap |